Sabit Kıymet Sayım Hizmeti

Her yıl yenileri eklenilip, bazılarımda hurdaya çıktığı bir süreçte sabit varlıkları takip etmek zorlu ve meşakkatli bir süreçtir. Verimli bir sabit kıymet yönetimi neye sahip olduğunuzu, bunların nerede bulunduğunu, nereden alındığını ve şu anda kimin kullandığını bilmek demektir. Sabit kıymet yönetiminin faydaları arasında izlenebilirlilik, yatırım maliyetlerinin düşürülmesi, verimlilik, sigorta/garanti ve bakım takibi, doğru amortisman hesaplamaları, yatırım geri dönüş analizi, raporlama ve zimmet takibi sayılabilir.

Fiziksel sayım hizmetini iç kaynakları kullanarak bitirmek oldukçana risklidir. Birçok organizasyon bu iş için kullanacağı personeli motive etmek, eğitmek ve yönetmek konusunda zorluk çekmektedir. Dolayısıyla çoğu zaman ayrılan bütçe ve süreç içerisinde gerekli doğrulukta bilginin edinilmesi gerçekleşmez. Bu yüzden işletmelerin ihtiyacı olan dışardan daha doğru ve profesyonel bir fiziksel sayımı çözümünü bir web portalı üzerinden kendimiz geliştirdik. Bu portal aracılığıyla, sayım ekibi ellerindeki tablet bilgisayarları kullanarak fiziki sayım bilgilerini lokasyon, sabit kıymetin cinsi, modeli, markası ve seri numarası bazında anında internet sitesine giriyor, fotografını çekiyor, internet sitesindeki ilgili kayıda iliştiriyor, barkot etiketini yapıştırıyor ve barkot numarasını portala giriyor.

Sabit kıymetler ilgili çalışanların üzerine portal üzerinden zimmetleniyor ve tüm zimmet takibi internet sitesi üzerinden yapılıyor. Ayrıca lokasyonlar arası sabit kıymet transferi gene portal üzerinden yapılıyor ve takip ediliyor. Yeni sabit kıymet girişleri ise excel'den data aktarımı yoluyla kolayca siteye giriliyor. Sabit kıymet defteri kayıt bilgileri web sitesine girilerek amortisman defteri ile sabit kıymet takip portalı arasında ilişki kuruluyor. Gelişmiş raporlama özelliğiylede çok etkin sabit kıymet takibi ve eşleştirmesi yapılarak sayım farkları raporlanıyor. Tekrar sayımlarda , lokasyon bazında sabit kıymet barkotları okutularak sayım işlemi hızlıca tamamlanıyor.
Barkotlamada Silvermat barkot etiketi kullanılmakta olup, üzerine koruyuculuğu artırmak için şeffaf etiket uygulaması yapılmaktadır.